Oświetleniowe systemy LED – dostosuj kształt strumienia światła do własnych potrzeb

Oświetleniowe systemy LED – dostosuj kształt strumienia światła do własnych potrzeb

Żyjemy w czasach stale rosnących cen surowców energetycznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera energooszczędne, nowoczesne alternatywy dla standardowego oświetlenia. Diody LED idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Z ich użyciem stworzysz unikalną grę świateł, która doskonale podkreśli walory architektoniczne obiektu.

Diody LED – a wilgoć i zmienne temperatury

Deszcz, śnieg, mróz i upały – na te warunki musi być odporna każda instalacja oświetlenia zewnętrznego. Nawet jeżeli źródła oświetlenia są zabezpieczone przed działaniem wilgoci w szczelnych kasetonach (oczywiście najlepiej wykonanych ze stali nierdzewnej bądź pokrytych powłoką antykorozyjną) to w równym stopniu szkodliwe mogą być dla nich wysokie temperatury. I w ten sposób już na samym początku artykułu warto wspomnieć o jednej z głównych zalet diod LED'owych i nie mamy tu bynajmniej na myśli energooszczędności. Chodzi o ich inną ważną cechę – diody LED nie nagrzewają się w takim stopniu jak żarówki czy świetlówki LED. Możemy je więc zamknąć w ciasnych kasetonach (mniejsza ilość generowanego ciepła to mniejsze nagrzewanie się wnętrza kasetonu).

Taśmy Led do podświetlania ścian i sufitów

Zaletą, o której wspomnieliśmy powyżej, przekłada się na szerokie możliwości w zakresie dostosowywania kształtu i formy oświetlenia do efektu, jaki chcemy uzyskać. Przykładowo – taśmy LED 25 m możemy rozłożyć w wysokim na 2 centymetry i szerokim na centymetr kasetonie (najczęściej kątowniku) z zewnątrz uszczelnionym i zabezpieczonym pleksą. Taką konstrukcję z łatwością wkopiemy w ziemię – na przykład wzdłuż ścian budynku. Ilość generowanego ciepła przez diody jest tak niewielka, że w wypadku takiego systemu ryzyko jego przegrzania jest znikome. W wypadku świetlówek musielibyśmy użyć około 5x szerszego kątownika. Jeżeli chodzi o żarówki standardowe to również i bardziej się nagrzewają, a przy ich wykorzystaniu nie uzyskalibyśmy poziomej, podłużnej łuny światła. Dodatkowo mniejszy kaseton to mniej miejsca potrzebnego na zamaskowanie źródła oświetlenia – dlatego LED doskonale sprawdzają się również przypadku podwieszanych sufitów.

LED – modeluj strumień światła

Kolejną LED'owych systemów oświetleniowych jest możliwość modelowania strumienia świetlnego. Elastyczne taśmy LED pozwalają na podkreślanie światłem detali architektonicznych, oraz tworzenie unikalnej atmosfery wnętrza. Diody LED RGB to diody, które świeca na różne kolory łącząc czerwień z niebieskim i zielenią. Ich tonacją oraz programami zmiany barw możemy sterować przy użyciu smartfona. Z kolei diody Aktualnie nie istnieje inny system oświetleniowy dający takie możliwości.