Optymalizacja kosztów funkcjonowania zakładu produkcyjnego – poznaj te rozwiązania!

Optymalizacja kosztów funkcjonowania zakładu produkcyjnego – poznaj te rozwiązania!

Niezależnie od branży, w której działa dana firma, wielkości zakładu czy liczby zatrudnianych pracowników – optymalizacja kosztów produkcyjnych jest czymś, co stale chodzi po głowie każdego właściciela zakładu. Wytwarzanie jakiegokolwiek produktu wiąże się z poniesieniem kosztów – dziś opowiemy o rozwiązaniach, które ten koszt pomagają zoptymalizować. Niższy koszt produkcyjny to możliwość oferowania towaru w niższej cenie – dowiedz się jak zdobyć przewagę nad konkurencją!

Proekologiczne zarządzanie odpadami – recykling i neutralizacja ścieków

Każdy zakład produkcyjny jest nie tylko producentem dóbr, lecz również producentem odpadów. Proekologiczna polityka zarządzania odpadami polega na ich segregacji i recyklingu. Takie podejście zakładu do kwestii zarządzania śmieciami ma niesie wiele pozytywnych skutków – po pierwsze może pomóc w kreowaniu wizerunku marki, jako przyjaznej środowisku. Kolejna sprawa to obrót odpadami z surowców wtórnych – wiele z odpadów można ponownie przetworzyć. Na rynku działają firmy, które na przykład skupują odpady z tworzyw sztucznych i przerabiają je na regranulat, który w dalszej kolejności jest przetwarzany np. na opakowania plastikowe. Zysk ze sprzedaży odpadów plastikowych można przeznaczyć opłacenie wywozu pozostałych odpadów i w ten sposób zoptymalizujemy koszt wywozu śmieci w firmie.

Kolejna sprawa to ścieki, które powstają w praktycznie każdej fabryce. Opłaty za wyprowadzanie ścieków są zróżnicowane, więc nie ma sensu przytaczanie tu konkretnych liczb. Pewne jest natomiast to, że bio oczyszczalnia ścieków pomoże nam w neutralizacji części zanieczyszczeń już na terenie zakładu. Dzięki posiadaniu własnej bio oczyszczalni możemy więc ograniczyć koszt wyprowadzania zakładowych ścieków.

Zasilanie zakładu zieloną energią

Im większa jest produkcja, tym większe jest zużycie energii elektrycznej – to zasada, która dotyczy każdego zakładu produkcyjnego, niezależnie od branży. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań technologicznych, dzięki którym zasilimy maszyny zakładowe zieloną energią. Oczywiście, budowa przyzakładowej elektrowni słonecznej lub wiatrowej wiąże się z dużym wydatkiem, jednak otwiera nam także możliwość korzystania z taniej energii elektrycznej. Wydatek poniesiony na budowę instalacji PV lub wiatrowej zostanie więc zrekompensowany niższymi kwotami na rachunkach za prąd.

Automatyzacja produkcji

Na czym polega automatyzacja procesów produkcji? W największym uproszczeniu na zastąpieniu pracy ludzkiej załogi pracą maszyny. Wiele prostych, powtarzalnych zadań takich jak na przykład pakowanie, naklejanie naklejek czy napełnianie pojemników mogą za nas wykonywać maszyny. Oczywiście – zakup pakowarek i innych maszyn ponownie wiąże się z inwestycją. Jednak podobnie jak w przypadku inwestycji w instalację fotowoltaiczną – jest to inwestycja z pewnym zwrotem. Maszyny nie potrzebują przerw w pracy i mogą pracować 24/7. Dlatego dzięki pracy robotów, zoptymalizujemy koszty pracownicze.