Automatyzacja procesów produkcji – na czym to konkretnie polega? Tłumaczymy w prostych słowach!

Automatyzacja procesów produkcji – na czym to konkretnie polega? Tłumaczymy w prostych słowach!

To fakt – rewolucja przemysłowa zachodzi dosłownie na naszych oczach, a jednym z jej filarów jest właśnie automatyzacja produkcji. Dziś więc opowiemy nieco więcej o tym procesie. Jakie działania wchodzą w zakres automatyzacji produkcyjnej? Jaki wpływ na wydajność zakładu ma automatyzacja? Czy dzięki automatyzacja zakładu przekłada się na optymalizację kosztu produkcyjnego? Nie bójcie się tych trudnych terminów, bo opiszemy je możliwie jak najprostszym językiem. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Zgodnie z obietnicą złożoną we wstępie – postaramy się to wytłumaczyć możliwie najbardziej przyswajalnym językiem. Automatyzacja procesów produkcji polega na ograniczeniu czynnika ludzkiego przy wytwarzaniu produktu do absolutnego minimum. Na proces wytwarzania produktu składa się wiele etapów realizowanych poprzez wykonywanie monotonnych, powielanych i prostych czynności, które dziś może wykonywać za nas maszyna. Te czynności to na przykład przenoszenie produktów na linii produkcyjnej – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zadanie to za nas realizował podajnik rolkowy lub taśmowy. Kolejnym przykładem jest składanie kartonów, które szybciej i dokładniej od człowieka może wykonać kartoniarka. Jeszcze następnym dokręcanie zakrętek a kolejnym napełnianie opakowań. Takie przykłady można by jeszcze długo wymieniać – dzisiejsza technologia pozwala na stosowanie maszyn praktycznie przy każdej z tych monotonnych czynności w kolejnych fazach wytwarzania produktu. Tak więc automatyzacja to zastąpienie pracy ludzkich mięśni praca ludzkich maszyn – za jej wdrożenie w zakładzie odpowiadają wykwalifikowani inżynierowie. Mogą być to osoby zatrudnione przez firmę zewnętrzną lub bezpośrednio przez zakład.

Czy automatyzacja wpływa na optymalizację kosztów produkcyjnych?

Oczywiście, że tak! Na koszt wytwarzania produktu składa się kilka czynników – obok kosztu samych materiałów czy surowców użytych przy produkcji, są to przede wszystkim koszty zużycia energii oraz koszty zatrudnienia pracowników potrzebnych do obsługi procesu produkcyjnego. Więcej maszyn to oczywiście wyższe zużycie energii, ale z drugiej strony koszt ten zostaje zrekompensowany przez niższy koszt zatrudnienia pracowników. W zautomatyzowanych zakładach wielkość załogi zostaje ograniczona o 20 do 80% – to realna oszczędność, która ma bezpośrednie przełożenie na koszt produkcyjny. Kolejna sprawa to poprawa wydajności zakładu – maszyny mogą pracować dłużej i intensywniej, tak więc zakład może pracować nawet przez 7 dni w tygodniu.