Artykuł 334

Artykuł 334

Optymalizacja – to jedno z tych zagadnień, które stale krążą po głowie każdego właściciela magazynu przemysłowego. Dziś więc opowiemy nieco więcej o uniwersalnych rozwiązaniach technologicznych, których wdrożenie nie tylko usprawnia funkcjonowanie zakładu, lecz pozwala również na optymalizację kosztów produkcyjnych. Optymalizacja kosztów ma zawsze pozytywny wpływ na cenę końcową produktu. Sprawdź, w jaki sposób możesz obniżyć koszt produkcyjny, zanim zrobi to konkurencja!

Postaw na odnawialne źródła energii

Zasilanie zakładowych maszyn energią słoneczną ma niezwykle korzystny wpływ na ograniczenie kosztów produkcyjnych. Jest również szansą na obniżenie kosztów ogrzewania w firmie. Jak to działa? Jeżeli wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej zdecydujesz się na montaż pompy ciepła to również i to urządzenie grzewcze możesz zasilać energią generowaną przez instalację PV. W takiej sytuacji obniżysz nie tylko rachunki za prąd, lecz również za ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem jest również bio oczyszczalnia ścieków – a konkretnie jej instalacja. To rozwiązanie z kolei pozwala na ograniczenie kosztów związanych z kanalizacją w zakładzie. Dlaczego wspominamy o kanalizacji przy instalacjach PV i pompach ciepła? Ponieważ wszystkie wymienione to proekologiczne rozwiązania, na które dotacje udziela często Unia Europejska bądź Państwo. Pozwala to na ograniczenie kosztów inwestycji do minimum.

Zutomatyzuj proces produkcyjny

Tak to prawda – podobnie jak montaż instalacji fotowoltaicznej, tak automatyzacja procesów produkcji zawsze wiąże się z początkowym poniesieniem inwestycji. Należy jednak nadmienić, że również podobnie jak fotowoltaika, tak automatyzacja zwraca się w dłuższym terminie. Przede wszystkim zastąpienie pracy człowieka pracą maszyny pozwala na ograniczenie kosztów zatrudnienia. Kolejna sprawa to to, że zastąpienie pracy człowieka pracą maszyny pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. Dodatkowo maszyny mogą pracować przez siedem dni w tygodniu, co znacząco zwiększa wydajność produkcyjną zakładu.

Recykling – czyli jak odpad może stać się surowcem

Aktualnie na rynku działa wiele firm, które skupują odpady tworzyw sztucznych. Jeżeli więc w ramach prowadzonej działalności generujesz duża ilość odpadów polipropylenowych, polietylenowych czy z jakiegokolwiek innego tworzywa sztucznego, to sprawdź, który zakład może je odkupić. Takie odpady są następnie myte, segregowane i przerabiane na tak zwany regranulat – surowiec prosty w transporcie i obróbce. Z regranulatu po przetopieniu wytwarza się na przykład opakowania, palety transportowe czy nawet elementy ogrodzenia. Wdrożenie tego rozwiązania w Twoim zakładzie nie tylko podreperuje firmowy budżet, lecz również ma korzystny wpływ na postrzeganie marki jako przyjaznej środowisku.